Problem moczenia nocnego u dzieci

Moczenie nocne jest problemem polegającym na bezwiednym oddawaniu moczu w nocy przez dziecko. Objaw ten uznajemy za nieprawidłowy u dziecka powyżej 5 roku życia, gdyż fizjologicznie kontrola oddawania moczu w nocy dokonuje się właśnie w tym czasie. Po tym okresie jest zjawiskiem nieprawidłowym i wymaga leczenia. W badaniach populacyjnych (dotyczących całych grup wiekowych) stwierdzono, że aż 15% 6 latków moczy się w nocy. Odsetek ten spada do 2-3% w wieku nastoletnim i do 1% wśród dorosłych.

Moczenie nocne to zjawisko bardzo uciążliwe zarówno dla dziecka, jak i dla całej rodziny. Często prowadzi do niskiej samooceny, niepokoju, smutku, wycofania się z życia rówieśników, a w konsekwencji dysfunkcji o podłożu psychicznym. Ponadto może wiązać się z zaburzeniami koncentracji, pogorszeniem wyników w nauce oraz wpływać na pogorszenie jakości snu. Taka sytuacja jest źródłem stresu także dla rodziców i może niekorzystnie wpływać ich relację z dziećmi.

Wśród przyczyn moczenia się w nocy wymienia się zaburzenia czynnościowe pęcherza moczowego (m.in zmniejszenia jego pojemności lub zwiększenia ilości moczu nocnego), zakażenia układu moczowego oraz zaburzenia emocjonalne.

Pomocne stają się terapie STI przeprowadzane za pomocą urządzenia terapeutycznego. Odpowiednie zastosowanie fal poprzez oddziaływanie na poziomie regulacyjnym organizmów żywych przyczynia się do unormowania reakcji w organizmie, a w efekcie problem moczenia nocnego zostaje zlikwidowany. Dodatkowo poszukuje się przyczyn choroby stosując zaawansowaną diagnostykę KTT czytaj więcej >>>

Szybki kontakt!
+
Wyślij!