Alergia na gluten a zaparcia

Źle się czujesz i od lat masz problem z alergią? Przyjdź do poradni Alergikus i przekonaj się o skuteczności usuwania przyczyn alergii za pomocą diagnostyki i wygaszania alergenu metodą STI. Posiadamy ponad 20 letnie doświadczenie w usuwaniu alergii. Wykonaj test alergiczny i dowiedz się, co jest bezpośrednią przyczyną Twojej alergii. Zadzwoń 509 844 448 lub 517 606 026.

Gluten to mieszanina białek roślinnych – gluteniny i gliadyny, występująca w niektórych ziarnach zbóż, takich jak pszenica, żyto i jęczmień. Jest bardzo częstym alergenem i uczulenie na niego dotyczy 10 – 25% osób z alergią pokarmową. Reakcja alergiczna może być zależna od przeciwciał IgE (reakcja natychmiastowa, objawiająca się w kilka minut po spożyciu pokarmu) oraz niezależna od tej klasy przeciwciał (reakcja późna, występująca po kilku godzinach od spożycia pokarmu). Wśród najczęstszych objawów alergii na gluten wymienia się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, a także problemy z koncentracją, szybkie męczenie się, bóle głowy czy zmiany skórne. Ze strony przewodu pokarmowego najczęściej występującymi symptomami są biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, ale pojawić się mogą także zaparcia.

Zbożem zawierającym najwięcej glutenu jest pszenica, spożywana w dużych ilościach przez większość ludzi na całym świecie. Pszenica jest jednym z najstarszych zbóż uprawianych przez człowieka, jednak w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat uległa ogromnej przemianie na skutek intensyfikacji rolnictwa. Jej produkcja stała się wydajniejsza i bardziej opłacalna, ale w wyniku przemian biotechnologicznych zmieniła się także jej budowa, m.in. pojawiły się nowe białka o silnie alergizującym działaniu. Najbardziej alergizującym białkiem pszenicy jest gliadyna, czyli składnik glutenu pszennego, który może uszkadzać błonę śluzową jelita cienkiego, a tym samym zwiększać jej przepuszczalność i zmniejszać wchłanianie składników odżywczych oraz inicjować powstawanie stanów zapalnych.

Przykład naszej pacjentki – 50 letniej Marii

Pani Maria, odkąd pamięta, odczuwała wiele dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Miała wykonywanych wiele badań, ale z racji tego, że nie wykazywały one żadnych nieprawidłowości, zdiagnozowano u niej zespół jelita drażliwego. Lekarz przepisał kilka leków, które nie przynosiły żadnych efektów. Pani Maria usłyszała od koleżanki o testach alergicznych wykonywanych w poradni Alergikus i sama zdecydowała się na badania. Wykonane metodą STI testy wykazały alergię na gluten, pszenicę i kukurydzę. Już po wyeliminowaniu alergenów z diety większość objawów ustąpiło, a po odczuleniu i ponownym wprowadzeniu uczulających produktów objawy nie powróciły. Teraz Pani Maria czuje się zdrowa. 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!